General Contests & Candidates

The General Election will be held on November 3, 2020.

Listed below are all of the offices available for election.

Statement of Receipts & Expenditures is due November 13, 2020
Forms available at: http://soswy.state.wy.us/forms or through the County Clerk's office.

Last Update: September 8, 2020 9:49 AM

Federal Contests
Contest   Term
United States President / Vice President 4 years
Republican Donald J. Trump
Michael R. Pence
Democratic Joseph R. Biden
Kamala D. Harris
Libertarian Jo Jorgensen
Jeremy "Spike" Cohen
Independent Brock Pierce
Karla Ballard
 
Contest   Term
United States Senator 6 years
Republican Cynthia M. Lummis
Democratic Merav Ben David
United States Representative 2 years
Republican Liz Cheney
Democratic Lynnette Grey Bull
Libertarian Richard Brubaker
Constitution Jeff Haggit

Senate Contests
Contest   Term
State Senator 28 4 years
Republican Jim Anderson
State Senator 30 4 years
Republican Charles K. Scott
Libertarian Wendy Degroot

House Contests
Contest   Term
State Representative 35 2 years
Republican Joe Macguire
State Representative 36 2 years
Republican Art Washut
State Representative 37 2 years
Republican Steve Harshman
State Representative 38 2 years
Republican Tom Walters
Libertarian Shawn Johnson
 
Contest   Term
State Representative 56 2 years
Republican Jerry Obermueller
State Representative 57 2 years
Republican Chuck Gray
Democratic Jane Ifland
State Representative 58 2 years
Republican Patrick "Pat" Sweeney
Libertarian Joseph S. Porambo
State Representative 59 2 years
Republican Kevin C. O'Hearn
Democratic Mike A Gilmore

County Contests
Contest   Term
(2) Two County Commissioners 4 years
Republican Brook Kaufman
Republican Dave North
Democratic Terry Wingerter
Natrona County Coroner, Unexpired 2 years
Republican James Whipps

City of Casper Contests
Contest   Term
(2) Two Casper City Council Ward I 4 years
  Margaret Bloom
  Bruce H. Knell Jr.
  Gabriel Phillips
  Amber Pollock
(2) Two Casper City Council Ward II 4 years
  "Edis" Allen
  Kenneth Bates
  Lisa Engebretsen
  Kyle Gamroth
Casper City Council Ward III 4 years
  Stephen Cathey
  Michael H. Mcintosh

Bar Nunn Contests
Contest   Term
(2) Two Bar Nunn Town Council 4 years
  Peter Boyer
  Steven Clark
  Dustin J. Parks
  Mary Sue Sorenson
Bar Nunn Town Council (2 year unexpired) 4 years
  Adam Willett
  Daniel Wolosin

Evansville Contests
Contest   Term
(2) Two Evansville Town Council 4 years
  Michael Scott
  Rhonda Stypa
  Damon Tweedy
  Alona Vigneault

Mills Contests
Contest   Term
(2) Two Mills Town Council 4 years
  Sara McCarthy
  Bradley D. Neumiller
  Sandra Setty
  Ronald L. Wales Sr. "Hunter"

School Contests
Contest   Term
(4) Four Casper College Board of Trustees 4 years
  Liz Batton
  Scott D. Bennion
  Steve Degenfelder
  Bill Degraeve
  Kevin P. Meenan
  Susan D. Miller
 
Contest   Term
(5) Five Natrona County School District #1 Board of Trustees 4 years
  Kyla Alvey
  Raymond J. Catellier
  Dana Howie
  Travis Marshall
  Thomas Myler
  Rita Walsh

Fire Contests
Contest   Term
(3) Three Natrona County Fire Protection District Directors 4 years
  John Bentley
  Tony Kiser
  George E. Tillman Jr.
  Jerry Wyatt
 
Contest   Term
(3) Three Casper Mountain Fire District Directors 4 years
  Pat Harshman
  Karen Santistevan
  Tammy Thorpen
  Julie York

Conservation Contests
Contest   Term
County Urban Conservation District Supervisor 4 years
  Scott S. Smith
County At Large Conservation District Supervisor 4 years
  Ric Herman
County Rural Conservation District Supervisor 4 years
  Dennis D. Scott